Wydarzenia

28.09 - 7.10, 12.10 - 14.10


Wrzesień

Październik

Możesz! Każdy może!

17.09.2018


Wystarczy tylko chcieć i naprawdę Możesz! włączyć się w 6. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier. Festiwal odbędzie się w dniach 28 września – 7 października oraz w weekend 12 – 14 października 2018 roku. Hasło tegorocznej edycji to tylko jedno, nie pozostawiające wątpliwości słowo: Możesz!

Z hasłem tym zwracamy się do wszystkich chcących nasycać zwyczajność przebłyskami święta. Zależy nam, by ci, którzy kulturę tworzą, uwierzyli, że mogą ją kierować do jak największej liczby odbiorców, a ci, do których ta oferta jest adresowana, dali się przekonać, że naprawdę mogą z niej korzystać.
W kulturze wszystko MOŻNA. To w kulturze, naszym zdaniem, są ludzie, którzy poprzez dbałość o dostępność swoich instytucji i oferty MOGĄ być wzorem do naśladowania dla innych, zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów jeszcze wątpią, boją się lub po prostu nie wiedzą czym jest dostępność. Zadaniem naszym, Fundacji Kultury bez Barier, jest przekazać wiedzę na temat tego w jaki sposób udostępniać przestrzeń kultury, ale także ośmielać instytucje i ludzi tworzących ofertę kulturalną. Z drugiej strony chcemy pokazać osobom z niepełnosprawnością, że od 10 lat MOGĄ korzystać w komfortowych warunkach z wydarzeń kulturalnych w Warszawie i w wielu miastach w Polsce. Wystarczy uwierzyć, że razem MOŻEMY zmienić oblicze kultury.
WFKbB jest, jak zawsze, wielkim świętem dostępnej kultury, dostępnej dla naprawdę każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć każdy może znaleźć coś dla siebie. Kina, teatry, galerie, muzea i wszystkie inne miejsca festiwalowych wydarzeń czekają z wartościową i bogatą ofertą odpowiednio dostosowanych pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów, spotkań i spacerów. Wierzymy, że 6. WFKBB może stać się, podobnie, jak w latach ubiegłych, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych.

Po raz kolejny partnerem festiwalu zostaje Disney Polska, który kontynuuje z Fundacją Kultury bez Barier rozpoczęte w zeszłym roku działania na rzecz
udostępnienia filmów dla dzieci w wersji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na polski język migowy. 1 października o 10:00 w Kinie Elektronik odbędzie się premiera drugiego teledysku z udziałem Głuchych dzieci. Tym razem dzieci przemigały piosenkę „Pół kroku stąd” z bajki „Vaiana. Skarb oceanu”.

6. WFKBB, postrzegany przez pryzmat nowości i liczb, prezentuje się znakomicie. Zupełnie nowe propozycje to między innymi Maraton Grozy w kinie Elektronik, czyli nowa twarz Festiwalu Filmowego „Przejścia”, COOLturalny Dzień Głuchych, specjalne sekcje dla obcokrajowców i dla rodzin, w przypadku wielu wydarzeń możliwość dopasowania terminu do preferencji grupy oraz kodowanie z UKE, czyli nauka programowania dla najmłodszych.
6. WFKBB w liczbach to 17 miast w Polsce, blisko 80 zaangażowanych instytucji kultury i oferta ponad 250 wydarzeń. Pełen program Festiwalu zostanie ogłoszony podczas konferencji prasowej 17 września 2018 roku, o godz. 12.00 w STUDIO teatrgalerii (pl. Defilad 1). Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Festiwalu: www.2018.fkbb.pl

Dostępność Festiwalu to:

  • Dostęp do informacji – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG 2.0., dostępne materiały promocyjne
  • Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideozaproszenia w polskim języku migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście
  • Komunikacja – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMSy.
  • Doświadczony i przeszkolony zespół – Festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze
  • Asystent-wolontariusz – zapewniamy naszym widzom z niepełnosprawnością wzroku asystentów-wolontariuszy
  • Dostępność ekonomiczna wydarzeń – większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej festiwalowej cenie.
  • Dostępność wydarzeń – w zależności od grupy docelowej zapewniamy audiodeskrypcję, materiały dotykowe, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz materiały w łatwym tekście.


6. Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie, jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.
Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier organizują̨: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, STUDIO teatrgaleria, Bemowskie Centrum Kultury i Disney Polska.
Honorowym patronatem festiwal objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Opis zdjęcia: Słoneczny dzień. 6 osób stoi przed wejściem głównym do Teatru Studio. Pokazują znaki polskiego języka migowego, które układają się w tekst: "6. WFKBB". Nad ich głowami duże banery z grafiką festiwalową.

Powrót